Sexuální obtěžování na pracovišti - dokončení 2/2

Velikost textu: A A A

Sexuální obtěžování na pracovišti - dokončení 2/2

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Některé obtěžování nemusí mít nutně sexuální charakter, přesto je velmi nepříjemné. S tím se setkáme v případě, kdy se Vám například spolupracovníci snaží svým chováním znepříjemnit pracovní prostředí . Někdy nezáleží ani tak na atraktivním vzhledu či přitažlivosti, jde především o to dotyčnou osobu urazit, ponížit, pomluvit, či systematicky snížit její sociální status na pracovišti.

Víte co je Mobbing?

Mobbing je obecně typ patologického chování, slovo „mob" označuje rozvášněný dav. Sexuální obtěžování je tedy ve své podstatě určitým typem mobbingu, pokud dochází k nevhodnému chování nejméně jedenkrát týdně, po dobu půl roku. Přitom rozlišujeme mobbing mužský – to když je agresorem muž a mobbing ženský, pro který je typické pomlouvání, osočování, anonymní intrikování a podobné jednání.

Jak se bránit sexuálnímu obtěžování

Nejdůležitější zásadou je snaha o zastavení jakéhokoli nevhodného chování hned v jeho zárodku. Snažte se o domluvu, neutěšujte se myšlenkami „ jsou to prostě chlapi". Je důležité si umět hlídat hranice a nenechat se zahnat do kouta. Jde o Vaši důstojnost. Pokud rozhovor nevede ke zlepšení situace, pokuste se informovat o nevhodném chování svého kolegy vedoucího či jeho nadřízeného. Pokud ani to nikam nevede, shromážděte důkazy ( fotografie, nahrávky z diktafonu ) a obratťe se na odborovou organizaci, podejte stížnost na Úřad práce, popř. u pokusu o znásilnění rovnou trestní oznámení na Policii ČR.

Existují rovněž bezplatné organizace, které Vám pomohou nalézt vhodné řešení např. Bílý kruh bezpečí, Rosa, Koordona a jiné. Kontaktní adresy najdete jednoduše během chvilky na internetu. Také některé magazíny o podnikání a zaměstnání nabízejí zajímavé informace na různá témata související s obtěžováním na pracovišti.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pracovní vztahy, zaměstnanec, zaměstnání, zaměstnavatel, právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Ostatní
Sexuální obtěžování na pracovišti 1/2

Sexuální obtěžování na pracovišti je v dnešní době docela známý problém, který se týká obou pohlaví, i když přece jenom…

Podnikání
Je fluktuace ve vaší firmě strašákem, nebo důkazem jejího zdraví?

Odchodům zaměstnanců z firmy nelze při nejlepší vůli zabránit. O čem fluktuace svědčí, jaká je její zdravá míra a co…

Ostatní
Čeho se vyvarovat při nástupu do nové práce

Každý zaměstnanec touží udělat v nové práci dobrý dojem a současně by si přál, aby byl spokojený. Co kt omu může…

Ostatní
Proč odcházíte ze současného zaměstnání 2/2

Jste neustále kritizováni Pokud něco uděláte špatně, je jasné, že vám to šéf musí říci. Stejně tak je nutné mít k dispozici…

Ostatní
Proč odcházíte ze současného zaměstnání 1/2

Nevidíte zde jakoukoliv budoucnost Jenom málokdo chce do konce života pracovat jenom na stále stejné pozici a dělat…

Ostatní
Vybíráme zaměstnance 3/3

Osobní pohovor Osobní setkání také v mnohém napoví. Lidé si mohou mnoho domýšlet a dobarvovat podle toho, aby udělali…

Ostatní
Vhodné benefity pro zaměstnance 2.díl

Extra dovolená Zaměstnanci uvítají, že dostanou od zaměstnavatele extra dovolenou. Volné dny se vždy hodí, hlavně, když…

Ostatní
Vhodné benefity pro zaměstnance 1. díl

Správná motivace Zaměstnanci potřebují správnou motivaci, jen tak budou ochotni podávat mnohem vyšší výkony a zaslouží…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY