8 hlavních chyb při sepsání závěti 1/2

Velikost textu: A A A

8 hlavních chyb při sepsání závěti 1/2

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Společná závěť

Zůstavitel má možnost sepsat závěť vlastní rukou, anebo jinou písemnou formou za účasti svědků. Je možná také forma notářského zápisu. Není možné ale sepsat společnou závěť více zůstavitelů. Poslední vůle má podle zákona jistou právní formu. Součástí závěti mohou být také podmínky.

Závěť psaná vlastní rukou

Závěť s odkázáním majetku se dá napsat na obyčejný papír. U celé závěti je podmínkou sepsání vlastní rukou a nesmí chybět podpis. Pro platnost závěti není nutné datum pořízení. Den, měsíc a rok pořízení se uvádí jen v případech, kdy zůstavitel obstará více závětí, které si odporují.

Určení podílů v závěti

Jestliže zůstavitel určí více dědiců a nestanoví, jaké podíly budou dědit, platí, že získají stejné podíly. Uložení závěti vyžaduje bezpečné místo, ale také takové, aby se v době dědického řízení tato závěť našla. Měla by se chránit před nedůvěryhodnými osobami, aby nedošlo k úmyslnému zatajení.

Potvrzení pravosti závěti

Jestliže nejde o vlastnoruční závěť, ale byla napsána například na počítači nebo psacím strojem, je nutné, aby její pravost stvrdili svědci. K sepsání mohla být pověřena i jiná osoba. Zůstavitel musí závěť vlastnoručně podepsat a před dvěma svědky prohlásit, že se jedná o listinu s poslední vůlí. Svědci se rovněž na závěť podepisují a rovněž uvedou údaje, podle jakých se seženou.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo a zákony
Jak připravit žádost o rozvod 2/2

Je třeba uvést i důvody Pokud se manželé na rozvodu vzájemně dohodnout, je žádost o rozvod celkem jednoduchá a obvykle…

Právo a zákony
Jak připravit žádost o rozvod 1/2

S adresou ke správnému soudu Aby mohla být žádost o rozvod plnohodnotně přijata konkrétním soudem, je nezbytné ji také…

Právo a zákony
Občanská žaloba - základní informace 2.díl

Způsoby podání žaloby Jakmile budete vědět, pod jaký soud spadá váš případ. Podání občanské žaloby u soudu se dá vyřešit…

Právo a zákony
Občanská žaloba - základní informace 1. díl

Obecné náležitosti Podání občanské žaloby u soudu se řídí Občanským soudním řádem. Žaloba musí obsahovat obecné náležitosti…

Právo a zákony
8 hlavních chyb při sepsání závěti 2/2

Výběr správných svědků U závětí nepsaných vlastnoručně se vyžadují svědci, ale pozor na chyby, aby se svědky nestaly osoby…

Podnikání
Rozchod se společníkem v podnikání - co vše se může stát

Rozchody se společníky Stát se společníkem firmy je jedna věc, ale v případě neshod se budou řešit nepříjemnosti, kam bude…

Podnikání
Rozchod se společníkem v podnikání - pokračování alternativ a událostí

Zánik účasti převodem obchodního podílu Jedná se o jediný způsob, kdy odcházející společník nezíská výplatu vypořádacího…

Právo a zákony
Vše o dědictví 2/2

Poslední vůle může být zapsána třemi způsoby Poslední vůle neboli testament může být sepsán jenom třemi způsoby. A to…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY