Na co si dát pozor při výběru půjčky?

Velikost textu: A A A

Na co si dát pozor při výběru půjčky?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

V široké nabídce bankovních půjček se ztrácí nejeden zájemce o úvěr. Pokud si chcete půjčit, určitě přemýšlíte nad tím, na co si dát pozor při výběru půjčky. Všechny úvěry vypadají na první pohled výhodně a dostupně, ale co se skrývá pod pokličkou by vás mohlo nemile překvapit. Proto doporučujeme všímat si alespoň následujících základních parametrů.

Ať již potřebujete půjčit peníze prakticky na cokoliv, při výběru bankovní půjčky se soustřeďte na několik důležitých ukazatelů. Je zcela jedno, na jaký úvěrový produkt máte zálusk. Základní kroky pro zájemce o půjčku jsou stejné. Důležité je, aby se vám bankovní půjčka alespoň v rámci možností vyplatila a nezpůsobila vám problémy do budoucna.

Co sledovat při výběru bankovní půjčky

Při otázce: „Co sledovat při výběru bankovní půjčky“ vás jistě hned jako první napadnou úroky a poplatky. To je samozřejmě správná odpověď, ale je nutné nezapomínat na to, že k úrokům a poplatkům patří do třetice ještě RPSN, které je nejdůležitějším ukazatelem výhodnosti půjčky.

Také však nesmíme zapomenout na další faktory, jako jsou informace o poskytovateli, stanovené penále, transparentní podmínky, účel půjčky, datum měsíční splátky, možnost mimořádných splátek a další.

RPSN, úroková sazba a poplatky prozradí nejvíc

Nesledujte pouze úrokovou sazbu, ale zaměřte se též na RPSN – roční procentuální sazba nákladů, která ze zákona zahrnuje vše, co půjčku zdražuje. Součástí RPSN tedy je samotný úrok, ale stejně tak vše okolo, od poplatků až po pojistky sjednávané s úvěrem. Pokud máte tedy možnost sjednat si půjčku s nízkou úrokovou sazbou, pamatujte, že může obsahovat vysoké poplatky. Proto se vždy dívejte také na ukazatel RPSN.

Důležitým parametrem jsou též poplatky samotné. Při výběru bankovní půjčky si nejprve zjistěte, za co všechno budete platit. Některé výhodné půjčky jsou zcela bez poplatků (zde naopak pozor na výši úrokové sazby), u jiných se setkáte s mnoha poplatky, jako například: poplatek za sjednání půjčky, za vyřízení žádosti, za vedení půjčky, za mimořádnou splátku, za předčasné splácení, za posun splátek a mnoho dalších.

Na řadu přichází srovnání půjček

Když už máte k dispozici alespoň základní parametry několika vybraných půjček, můžete si provést malé srovnání. Pokud již víte, jaký typ úvěru si chcete vzít, kolik si chcete půjčit a přibližně na jak dlouho, srovnejte si jednotlivé bankovní půjčky dle úrokové sazby a RPSN. Získáte tak určitou představu, jaká půjčka by pro vás mohla být vhodná, a navíc si zúžíte výběr a odstraníte drahé nevýhodné půjčky.

Kdo je poskytovatel bankovní půjčky

Ať již máte zájem o bankovní nebo nebankovní půjčku, prověřte si také jejího poskytovatele. Zjistěte si co nejvíce informací o společnosti a ověřte si, zda se jedná o seriózního poskytovatele půjček. Kde se k takovým informacím dostat? Na internetu naleznete mnoho recenzí bankovních i nebankovních společností.

Některé diskuze však berte s rezervou a nenechte se ovlivnit zkreslenými názory anonymních uživatelů. Určitě také nevěřte všem reklamám, ale dejte spíše na svůj vlastní rozum a veškeré informace si ověřujte.

Doporučujeme využít různé srovnávače půjček, za sebe můžeme doporučit http://www.duofinance.cz, kde naleznete vše od recenzí až po peněžní bonusy.

Pozor na penále a sankce

Penále a sankce jsou asi nejvíce nepříjemnou záležitostí půjček. Ačkoliv jste nyní přesvědčeni, že půjčku zvládnete splácet poctivě a včas, nikdy nemáte 100% jistotu, co se za pár let přihodí. Proto se zajímejte také o penále a sankce za opožděnou splátku. Nepočítejte se shovívavostí poskytovatele. Právě sankce za opožděnou platbu, byť i o několik dní, bývají přemrštěné. Z relativně výhodné půjčky se tak může rázem stát půjčka nevýhodná.

Jak transparentní jsou podmínky?

Než smlouvu o úvěru podepíšete, prostudujte si veškeré podmínky banky. Pokud jste si na počátku důsledně prověřili poskytovatele, můžete tak předejít i netransparentním podmínkám. I přesto si ale všechny podmínky pečlivě přečtěte a zvolte takového poskytovatele, který vám je opravdu ochoten sdělit, kolik peněz nakonec za půjčku přeplatíte.

Účel a využití půjčky

Při výběru bankovní půjčky se rozhodujte dle účelu, na který chcete úvěr využít. Účelové půjčky jsou mnohem dostupnější, a navíc také výhodnější, protože bance doložíte, na co bude půjčka použita. Pokud nemůžete doložit využití půjčky, řešením je neúčelový úvěr, který bude pravděpodobně o něco dražší.

Měsíční splátka půjčky

Možná se měsíční splátka půjčky může nyní zdát jako malichernost, ale i k ní byste měli přihlédnout. Prověřte si, zda vám banka umožní stanovit si vlastní termín, kdy budete měsíční splátku hradit. Pokud by se totiž jednalo o datum před vaší výplatou, mohlo by vám včasné splácení činit potíže, a tím se opět dostáváme k sankcím za opožděnou splátku.

Pokud budete při výběru bankovní půjčky dbát na důsledné prověření podmínek, které banka nabízí, určitě najdete vyhovující půjčku. Možná se na první pohled zdá, že je zadlužování riskantní, ale věnujete-li dostatek času zjištění potřebných informací, to největší riziko odpadá. Určitě tedy neskákejte hned po první nabídce, ale využijte širokých možností výběru, které jsou v současné době k dispozici.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pr, půjčky

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Vhodné spotřebitelské úvěry 1/2

Půjčka na cokoliv od ČSOB Tento úvěrový produkt potěší tím, že nejsme omezováni konkrétním využitím, které zůstává na nás…

Půjčky
Další vhodné spotřebitelské úvěry

Spotřebitelský úvěr Cofidis Nejenom banky, ale i nebankovní společnosti spotřebitelský úvěr nabídnou. V případě Cofidis…

Půjčky
Znáte podmínky pro nebankovní půjčku?

Mezi zájemci o půjčky panuje všeobecné přesvědčení, že nebankovní půjčky jsou dobře dostupné. To je určitě pravda, ale současně…

Půjčky
Co jste možná nevěděli o nestandardních nákladech na půjčky 1/2

Ne každý poskytovatel je má Začneme pozitivem, a to takovým, že ne každý poskytovatel nestandardní náklady má a ne…

Půjčky
Co jste možná nevěděli o nestandardních nákladech na půjčky 2/2

Platit se mohou různě Nestandardní náklady na půjčku mohou být spojeny s rozličným placením. V některých případech je nutné…

Půjčky
Co jste možná nevěděli o poplatcích za prodloužení doby splatnosti půjčky 1/2

Jsou placeny předem Aby mohlo být prodloužení doby splatnosti půjčky skutečně realizováno, je nutné myslet na to, že poplatky…

Půjčky
Co jste možná nevěděli o poplatcích za prodloužení doby splatnosti půjčky 2/2

Poplatky jsou předem známé Jelikož je prodlužování půjček poměrně časté, je také samozřejmé, že výše poplatků není vypočítávána…

Půjčky
Jak vybrat ideální nebankovní půjčku

Každý z nás alespoň jednou za čas potřebuje finanční pomoc. Někdo ji řeší půjčkou od rodiny či přátel, další půjčkou z banky.…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY