Kdy se vyplatí byt či jiná nemovitost jako investice?

Velikost textu: A A A

Kdy se vyplatí byt či jiná nemovitost jako investice?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Úvahy o tom, jak zhodnotit naše úspory, se mohou ubírat různými směry. Jedním z nich je i nemovitost jako investice – buď se jedná o případ, kdy váš starý byt pronajmete a odstěhujete se do lepšího, nebo stále častěji i situaci, kdy koupíte nemovitost jako investici. Na co si dát v takovém případě pozor?

Příjmy z pronájmu

Příjmy z pronájmu jsou klasickými příjmy z podnikání – k tomu, abyste mohli nemovitost pronajímat, nemusíte mít živnostenský list, můžete je mít i jako další příjmy přiznané daňovým přiznáním. Zda se jedná o příjmy z podnikání, nebo ne, závisí na tom, zda pronajímáte nemovitost, kterou máte v majetku pro podnikání.

Výhodou pronájmu jako podnikání je skutečnost, že si můžete pohodlně odečíst výdaje – buď skutečné, nebo procentem z příjmů, a dále i paušál na dopravu.

Jak vybrat nemovitost k pronájmu

Pokud zvažujete nemovitost jako investici, měli byste si udělat následující analýzu. Zvažte kupní cenu nemovitosti a způsob jejího financování – můžete využít hypoteční úvěr, úvěr ze stavebního spoření nebo jiný druh úvěru. Zvažte, jaká bude měsíční výše splátky v porovnání s tím, jaké budou příjmy z pronájmu.

Klíčem k úspěchu je zvolit takovou nemovitost, o kterou bude stabilně zájem. Ve většině případů podnikatelé kupují nemovitosti určení k bydlení, v menšině případů objekty pro rekreaci.

Pro byty je důležité, aby byly v žádané lokalitě, bez rizika toho, že cena nemovitosti poklesne vlivem změn plánovaných podle územního plánu – všechny tyto skutečnosti prověřte před koupí nemovitosti. Zajímejte se o dostupnost dopravy i o občanskou vybavenosti v místě, je-li pro vás typickým klientem rodina, všechny tyto faktory budou hrát v poptávce po pronájmu roli.

Pokud volíte spíše nemovitost určenou pro rekreaci, může to při vás mít zajímavé výhody. Například sami ušetříte za dovolenou, protože budete mít kam jezdit, a budete moci nemovitost pronajímat i svým známým a přátelům – klientelu tedy budete mít do jisté míry zajištěnou. Rizikem u těchto typů investic je však vliv sezónnosti, tedy nerovnoměrné rozdělení příjmů v průběhu roku, a dále nepředvídatelný vliv počasí – apartmán na horách vám zisky nepřinese, pokud napadlo nejméně sněhu za posledních 20 let.

Problémem tohoto typu investice je samozřejmě i riziko, že turisté vám zničí vnitřní vybavení. Na druhé straně, pokud zvolíte dobrou lokalitu nabízející vyžití v zimě i v létě, máte jistotu stabilních příjmů prakticky po celý rok.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: jak vydělat, investice, byt, nemovitost, chata, chalupa, dům, pronájem

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak ušetřit
Jak ušetřit na tuhých palivech? - dokončení

Jestliže se vás týká nová legislativa o výměně kotlů, přečtěte si dokončení našeho článku. Uvádíme informace, kdo může čerpat…

Jak vydělat
Možné varianty investic do budoucnosti 1/2

Diverzifikované akciové investice První z možností, které se jako varianty investic do budoucnosti rozhodně hodí. Jedná…

Jak vydělat
Co je nejlepší investice ze všech? 2/2

Dokončení našeho dvoučlánku přináší zajímavou úvahu o tom, která investice je vlastně nejenom nejvýhodnější, ale hlavně…

Jak vydělat
Co je nejlepší investice ze všech? 1/2

Diskuse na téma, zda je lepší investovat do podílových fondů, akcií nebo drahých kovů, zřejmě nikdy neskončí. V postmoderním…

Jak vydělat
Nejcennější poštovní známky světa 1/2

Penny Black a Penny Red Série poštovních známech Penny Black a Penny Red jsou první známky s portrétem královny…

Jak vydělat
Nejcennější poštovní známky světa 2/2

Britská Guyana Tato poštovní známka je velice specifická a unikátní v tom, že její celkový počet na světě je pouze…

Jak vydělat
Nejzajímavější komodity 2/3

Dolar Dolar jako komodita asi není ani nějak významný, ale je stálicí. Především proto, že ho znají jako komoditu i lidé,…

Jak vydělat
Důležité rady o investování do dluhopisů 1/2

Jedna z nejjistějších cest Možností investování je na současných trzích skutečně poměrně dost. Když se podíváme na investování…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY