Ukončuji školu, musím platit pojistné, když nemám práci?

Velikost textu: A A A

Ukončuji školu, musím platit pojistné, když nemám práci?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Největší příval absolventů je samozřejmě v letních měsících, ale i v průběhu roku se mohou absolventi vysokých škol hlásit na úřadu práce a rozšiřovat řady uchazečů o zaměstnání. Jaké povinnosti absolventy čekají z pohledu placení pojistného?

Bez práce neplatíte

Absolventi, kteří ti, kteří ukončili studium a kteří ještě nedosáhli věku 26 let, povinnost platit pojistné na důchodové pojištění nemají – tedy za předpokladu, že nemají práci. Nejde jen o hlavní pracovní poměr, ale také o různé dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr splňující určité parametry.

Pokud se však nezaměstnaný absolvent rozhodně podnikat, vzniká mu povinnost odvádět zálohy na pojistné okamžitě. Založením živnosti nebo obecně zahájením podnikání je díky jednotnému registračnímu formuláři informována jak příslušná zdravotní pojišťovna, tak okresní správa sociálního zabezpečení – mladí podnikatelé se proto pojistnému vyhnout nijak nemohou.

Pokud však někdo podniká při studiu, je jeho výdělečná činnost považována za vedlejší činnost, a pojistné odvádět nemusí, pokud jeho roční příjem nepřesáhne stanovenou částku.

Kdy musí absolvent platit pojistné?

Základní podmínkou pro placení sociálního pojištění je takový druh výdělečné činnosti, z níž je odváděno pojistné na zdravotní pojištění. Tato kritéria samozřejmě splňuje pracovní poměr i podnikání, ale také jiné způsoby výdělečné činnosti.
Mezi tyto další varianty patří zejména dohoda o pracovní činnosti, u níž si dotyčný vydělá alespoň 2.500 Kč měsíčně. Totéž platí v případě, že si absolvent vydělá na dohodu o provedení práce u téhož zaměstnavatele za kalendářní měsíc více než 10.000 korun. V obou případech je pojistné odváděno zaměstnavatelem, zaměstnanec s tím nemusí mít žádné starosti.
Absolventi patří dlouhodobě k nejohroženějším skupinám na trhu práce, a to po celé Evropě. V Česku je situace o poznání lepší než v některých zemích Evropy, kde je nezaměstnaných 60 % absolventů. Zkušenosti přitom ukazují, že pro úspěšný start do života je důležité začít pracovat ihned, aby si člověk vytvořil potřebné pracovní návyky.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zaměstnání, zaměstnanec, studium

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Ostatní
Vybíráme zaměstnance 2/3

Jak napsat inzerát Čím více bude specifičtější obsah, tím pak bude snazší vybrat si z menšího počtu uchazečů, než pokud…

Ostatní
Nejčastější přešlapy při prezentaci na poradě 2/2

Jste neosobní a nevyzařuje z vás nadšení Jste sterilní a neosobní. Vašemu publiku přednášíte jako školák…

Ostatní
Nejčastější přešlapy při prezentaci na poradě 1/2

Proč prezentaci tvořím? Možná se smějete a říkáte si, že vždy když něco tvoříte, tak k tomu zřejmě musíte mít…

Ostatní
10 možností a postupů, jak získat autoritu 1/2

Autorita vedoucího pracovníka Chcete, aby se vašemu týmu vedlo? Potom je autorita u zaměstnanců klíčovým požadavkem.…

Ostatní
Proč odcházíte ze současného zaměstnání 2/2

Jste neustále kritizováni Pokud něco uděláte špatně, je jasné, že vám to šéf musí říci. Stejně tak je nutné mít k dispozici…

Ostatní
Vhodné benefity pro zaměstnance 2.díl

Extra dovolená Zaměstnanci uvítají, že dostanou od zaměstnavatele extra dovolenou. Volné dny se vždy hodí, hlavně, když…

Ostatní
Vybíráme zaměstnance 3/3

Osobní pohovor Osobní setkání také v mnohém napoví. Lidé si mohou mnoho domýšlet a dobarvovat podle toho, aby udělali…

Ostatní
Proč odcházíte ze současného zaměstnání 1/2

Nevidíte zde jakoukoliv budoucnost Jenom málokdo chce do konce života pracovat jenom na stále stejné pozici a dělat…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY