Když půjčku, tak s rozumem

Velikost textu: A A A

Když půjčku, tak s rozumem

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Skoro každý z nás si někdy v životě potřebuje půjčit peníze. Někdo to zvládne s tím, že si půjčí pár korun od kamaráda, když si zapomene peněženku. Jiný si půjčí jen na byt či dům, ale mezi těmito dvěma extrémy je řada variant malých i větších půjček na všechno možné. Půjčit si dnes jde celkem snadno, ale pokud o půjčce uvažujete, měli byste si ji dobře promyslet. Přinášíme pár praktických rad, které by vám mohly při rozhodování pomoci.

Půjčit si nebo ne?

Půjčovat bychom si měli jen na to, co skutečně potřebujeme. Půjčovat si třeba na obrovskou televizi nebo luxusní dovolenou není moc rozumné. Ideální je půjčit si na to, co během splácení neztratí hodnotu. Nikdy nevíte, co se stane, ale když koupíte něco, co se dá zpeněžit, můžete i v případě problémů se splácením, předejít větším problémům. Ale dovolenou splácet rok i víc po tom, co jste se z ní vrátili, je dost velké riziko. Dejte si také pozor na zdánlivě výhodné nabídky, kde jste tlačeni podepsat ihned. Mohlo by se vám stát, že se taková výhodná půjčka změní v noční můru.

Život ale přináší někdy nepříjemné situace, kdy budete nutně potřebovat pár tisíc před výplatou na něco neodkladného. I v takovém případě se dá vybrat výhodnější nabídka. Například první půjčka zdarma vám pomůže překlenout nenadálou finanční nouzi a nebude vás stát nic navíc. Ale i mezi takovými půjčkami se dá vybrat ta nejvýhodnější pro vás.

Jak si vybrat

Pokud jste už pro půjčku rozhodli, je důležité si správně vybrat. Na internetu najdete různé porovnávače úvěrů, které vám pomohou vybrat si takovou půjčku, která vám dodá potřebné finance, ale zároveň ji budete schopni bez problémů splácet. Porovnávat si jednotlivě půjčky můžete i sami, ale dávejte přitom pozor, abyste porovnávali stejné parametry.

Při volbě půjčky byste také neměli zapomínat, že splátka nesmí být pro vás likvidační a měli byste ji být schopni splácet i v době, kdy budete třeba 14 dní nemocní. U některých půjček je pro takové případy nabízena možnost snížení splátky, nebo její odsunutí. Někdy je lepší zvolit i o pár měsíců delší splácení s nižší měsíční splátkou, než jít takzvaně „finančně nadoraz“.

Základní pojmy u půjček

· Jistina je skutečná částka peněz, kterou si půjčujete bez úroků a poplatků. U velkých úvěrů třeba na byt často první měsíce splácíte jen úroky a pak teprve začnete ukrajovat i z jistiny, tedy z vypůjčené sumy.

· Úrok je v podstatě odměna, kterou platíte věřiteli za to, že vám půjčil peníze. Pokud se rozhodujete podle hodnoty úroku, nepřehlédněte, zda se jedná o měsíční úrok (zkratka p.m.), nebo roční úrok (p.a.). I když by se logicky zdálo, že nejnižší úrok získáte při nejkratším době splatnosti, zdaleka ne vždy to platí. Úrok ale zdaleka není jediným nákladem půjčky.

· RPSN je zkratka roční procentní sazby nákladů. Ta zahrnuje veškeré náklady na půjčku, tedy úrok a všechny s půjčkou související poplatky. RPSN se tak vždy rovná (je-li bez poplatků) nebo je vyšší než úrok. Když je RPSN u půjčky 10 000 Kč 7,5 %, zaplatíte za rok navíc 750 korun. Takový výpočet je ale jen orientační. Úrok se počítá většinou ze zůstatku jistiny

· Splátka je částka, kterou splácíte obvykle v měsíčních intervalech. Splátka zahrnuje podíl na platbě za jistinu, úrok, poplatky, případně pojištění, pokud je u půjčky sjednáno.

· Doba splácení určuje, kolik měsíců či let budete půjčku splácet.

· Akční nabídky
Každá banka i nebankovní instituce má standardní nabídku úvěrů, ale k tomu navíc pořádá nejrůznější akce. V jejich rámci nabízí buď výhodnější úrok, možnost získat zpět část splátek při bezproblémovém splácení, případně odměnu za podpis smlouvy. V současnosti tak například Home Credit nabízí až 20 splátek zpět, Česká spořitelna až o 15 splátek méně. Equa Bank naděluje k půjčce tablet, Raiffeisen vrací až 5000 korun na účet a celá řada poskytovatelů nabízí výhodnější úroky nebo splátky.

Na co si dát pozor, než podepíšete smlouvu

Ne vždycky je zdánlivě skvělá nabídka také tou skutečně nejvýhodnější. Než podepíšete smlouvu, což může být jak písemně, tak i pomocí SMS, měl byste ji pořádně zkontrolovat. Když jste pod tlakem, můžete podepsat i něco, co pro vás výhodné nebude. Dejte si pozor hlavně na:

- celkovou výši RPSN

- sankce při opožděném splácení či nesplácení

- nepřiměřené záruky

Měli byste také vědět, od koho si půjčujete. Zkontrolujte si banku či firmu, od níž si chcete půjčit na internetu. Solidní firma tam bude mít webové stránky a dost mohou napovědět i zkušenosti jiných klientů. Vyhněte se firmám bez telefonního kontaktu a s adresou jen v P.O. boxu. Při jakémkoli problému by se vám s takovou institucí těžko komunikovalo.

Ať už si vyberete jakoukoli půjčku, důležité je splácet jí podle splátkového kalendáře. Dostanete-li so do problémů, nečekejte, až vygradují do ještě větších díky nesplácené půjčky, ale ihned začněte situaci řešit. Můžete požádat o snížení splátek či jejich odklad, případně půjčku refinancovat u jiné společnosti či banky za výhodnějších podmínek. Důležité ale je komunikovat hned a nečekat, že se problém vyřeší sám. U půjček totiž pštrosí politika nikdy dobře nekončí.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: peníze, pr, půjčky

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Jak si bezpečně půjčit na internetu?

Jste ve finanční nouzi a rozhodli jste se, že si vezmete půjčku? Pokud ano, budou se vám hodit informace, jak si bezpečně…

Půjčky
Od koho si Češi nejčastěji půjčují?

Situace, kdy nám chybí peníze a půjčka je jediným řešením, zná každý z nás. Využít můžete půjčku od rodiny, banky nebo…

Půjčky
Jaké druhy půjček jsou nejvíce poptávané

Trh s půjčkami nabízí různé podmínky, za kterých si lze vypůjčit potřebné peníze. Které z nich patří mezi nejvíce poptávané…

Půjčky
Kde získat nebankovní půjčku

Půjčky se v posledních letech staly samozřejmou součástí hospodaření nejenom firem a podnikatelů, ale také běžných občanů.…

Půjčky
Nejžádanější půjčky – které to jsou?

Nebankovních půjček najdete na dnešním trhu jako hub po dešti. Přesto to ani zdaleka neznamená, že by byl o všechny…

Půjčky
Rychlá půjčka do 8000 od Cool Credit

Žijete ve velkoměstě a díky vysokému nájmu a nákladům za domácnost nedokážete vyjít s penězi? Udělejte si určitou…

Půjčky
5 spolehlivých rad, jak si půjčit zodpovědně a bez rizika

V některých případech je půjčka nezbytná a člověk nemá jinou možnost. Protože však na spotřebitelském trhu operuje nespočet…

Jak ušetřit
Stop zbytečným výdajům

Dobře míněných rad zaměřených na to, jak optimalizovat naše výdaje a vytvářet větší rezervu pro strýčka Příhodu, není nikdy…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY