Jak rozřešit dilema účelového či neúčelového úvěru

Velikost textu: A A A

Jak rozřešit dilema účelového či neúčelového úvěru

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Zvažujete volbu úvěru či půjčky? Rozhodujete se mezi účelovou a neúčelovou hypotékou? Přemýšlíte, zda se vám vyplatí pojištění schopnosti splácet? Stojíte tak před důležitým životním rozhodnutím, ke kterému potřebujete maximum dostupných informací. Rozšiřte si své znalosti i následujícím textem.

Potřebuji peníze na…

Půjčit si peníze čas od času potřebuje každý. Potřebné je však se ujistit, že věc či službu, kterou si chci pořídit, zároveň také skutečně potřebuji. Plýtvání peněz je zlozvyk, který nic dobrého nepřinese. Potřebujete-li však peníze z objektivního důvodu a nedá-li se koupě odložit, potom má úvěr či půjčka své opodstatnění. Nejdříve je však vhodné tento krok prodiskutovat s finančním poradcem, eventuálně přítelem či známým, který má v oblasti finančních produktů dostatečný přehled.

Účelový, či neúčelový úvěr?

Na trhu existují dva základní typy úvěrů, a to účelové a neúčelové. V případě účelového úvěru banky žádají doložení způsobu použití finančních prostředků, za něž mohou být pořízeny spotřební věci, tj. zboží a služby. Při poskytování rozsáhlejších částek, typicky hypoték, pak banky poskytují nižší úrok a delší dobu splatnosti. Stejně tak je nižší i roční procentní sazba nákladů, kdy se jedná o podíl z dlužné částky, který je žadatel povinný zaplatit za období jednoho roku. Obsahuje roční úrok z úvěru i veškeré další poplatky.

Neúčelové úvěry, při kterých se nemusí účel využití finančních prostředků prokazovat, se kromě této volnosti vyznačují bohužel také vyšší úrokovou mírou i vyšší hodnotou RPSN. Tímto krokem si banky kompenzují riziko toho, že nejsou o všech detailech vynakládání peněz informovány. Obvykle se prostředky týkající se účelového či neúčelového úvěru převádí přímo na bankovní účet žadatele.

Nespornou výhodou neúčelového úvěru je vyšší flexibilita, kterou nabízí. Zároveň zbudou-li určité finanční prostředky, které byly vyhrazeny pro koupi, lze je vynaložit jiným způsobem. Tedy získáte-li nečekaně například výraznou slevu, můžete realizovat další nákup dle vaší libovůle.

U koho si účelový či neúčelový úvěr vzít?

Na trhu poskytovatelů finančních produktů existují kromě bank i menší hráči, kteří však často nabízí příliš vysoký úrok, v některých případech až hraničící s lichvou. Rozhodně je tak doporučováno obrátit se na banku po předchozí konzultaci s finančním poradcem. Bank existuje široká škála, některé z nich se vyznačují dlouhodobou historií, některé naopak historií poměrně krátkou. Velmi zajímavým hráčem na trhu jsou pak nízkonákladové banky, které tím, že redukují provozní a mzdové náklady v podobě omezeného množství kamenných poboček, mohou poskytovat výhodnější podmínky. Těmto lepším podmínkám pak jiné banky mohou v mnoha případech jen obtížně konkurovat. Takže se na nabídku nízkonákladových bank zaměřte podrobněji, můžete zde objevit skutečně něco zajímavého. Například neúčelová hypotéka zde může vyjít mnohem výhodněji.

Příklad neúčelové půjčky

Jednou z možností, jak využít nabídky nízkonákladových bank, je i využití například účelově nevázaného finančního produktu mPůjčka Plus. Ta je u mBank nabízena ve dvou variantách, které se liší výší úrokové míry. V jednom případě se jedná o 7,9 %, ve druhém již o 9,9 %. Dvouprocentní rozdíl mezi nimi je pak způsoben sjednáním či nesjednáním pojištění schopnosti splácet.

V případě, že dojde k uzavření pojištění schopnosti splácet, je nabízena částka od 10 000 Kč do 600 000 Kč, doba splatnosti je 12 až 84 měsíců, úroková sazba se nachází ve výši 7,9 % ročně a RPSN, tj. roční procentní sazba nákladů, pak je 13,96 %. Nedojde-li ke sjednání tohoto pojištění, je poskytována identická částka, tj. 10 000 Kč až 600 000 Kč, shodná je i doba splatnosti půjčky, tj. 12 až 84 měsíců. Úroková sazba se však již zvýší na 9,9 % ročně a RPSN naopak poklesne na úroveň 10,36 %, protože v ní nejsou rozpuštěny pojišťovací náklady.

Výhody pojištění schopnosti splácet se pak ovšem nezakládají pouze na výhodnější úrokové míře, ale rovněž na možnosti kompenzování nepříznivých životních událostí, jakými jsou ztráta zaměstnání či vznik dlouhodobé pracovní neschopnosti. Plnění pojistného je uskutečňováno po 30 dnech od vzniku této nepříznivé životní okolnosti, a to ve dvojnásobné hodnotě. Kromě obvyklé splátky obdržíte i stejnou částku na účet bez deklarace účelu užití. V případě hospitalizace pak za každý den, který strávíte v nemocnici, obdržíte 10 % ze splátky úvěru. Pojistné plnění je možné vyplatit i zpětně, a to za první měsíc.

V případě vyšší částky si také u mBank můžete vybrat mezi variantami účelové či neúčelové hypotéky, kdy neúčelová hypotéka se vyznačuje vyšší úrokovou mírou, která je však podstatně nižší než u mnoha jiných poskytovatelů na trhu.

Pamatujte však na základní pravidlo, které zní: spěchej pomalu! Každé rozhodnutí si nejdříve řádně promyslete a konzultujte s finančním poradcem, stejně jako proveďte detailní srovnání s ostatními nabídkami. Jen tak dosáhnete optimálního řešení, z něhož se můžete dlouhodobě těšit.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: hypotéky, pr, půjčky

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Hypotéky
Jak na růst úrokové sazby u hypotéky? Pomůže vám fixace

Trápí vás růst úroků? Fixace hypotéky je zastaví! Jak zastavit růst úroků u hypotečních úvěrů? Pomůže fixace hypotéky.…

Reality
Úrokové sazby hypoték stále stoupají. Kupte si nemovitost, dokud se to vyplatí

Kvůli zpřísňujícím opatřením začaly růst úrokové sazby u hypoték. V březnu letošního roku se hypotéky pohybovaly…

Půjčky
Jak vybrat ideální nebankovní půjčku

Každý z nás alespoň jednou za čas potřebuje finanční pomoc. Někdo ji řeší půjčkou od rodiny či přátel, další půjčkou z banky.…

Půjčky
Znáte podmínky pro nebankovní půjčku?

Mezi zájemci o půjčky panuje všeobecné přesvědčení, že nebankovní půjčky jsou dobře dostupné. To je určitě pravda, ale současně…

Půjčky
Co jste možná nevěděli o nestandardních nákladech na půjčky 1/2

Ne každý poskytovatel je má Začneme pozitivem, a to takovým, že ne každý poskytovatel nestandardní náklady má a ne…

Půjčky
Co jste možná nevěděli o nestandardních nákladech na půjčky 2/2

Platit se mohou různě Nestandardní náklady na půjčku mohou být spojeny s rozličným placením. V některých případech je nutné…

Půjčky
Další vhodné spotřebitelské úvěry

Spotřebitelský úvěr Cofidis Nejenom banky, ale i nebankovní společnosti spotřebitelský úvěr nabídnou. V případě Cofidis…

Půjčky
Vhodné spotřebitelské úvěry 1/2

Půjčka na cokoliv od ČSOB Tento úvěrový produkt potěší tím, že nejsme omezováni konkrétním využitím, které zůstává na nás…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY