5 spolehlivých rad, jak si půjčit zodpovědně a bez rizika

Velikost textu: A A A

5 spolehlivých rad, jak si půjčit zodpovědně a bez rizika

Ilustrační foto
  • autor: red

V některých případech je půjčka nezbytná a člověk nemá jinou možnost. Protože však na spotřebitelském trhu operuje nespočet věřitelů, je občas komplikované se v nabídce půjček zorientovat. Když navíc nemá člověk potřebné zkušenosti a neví, jak rozeznat bezpečnou půjčku od té nevýhodné, je to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Máme pro vás 5 spolehlivých rad, jak si konečně půjčit zodpovědněbez zbytečného rizika.

Rada č. 1: Opravdu na to máte?

Ani sebevýhodnější půjčka nezvládne zázraky. Pokud je vaše finanční situace bezútěšná a vy řešíte každý výdaj půjčkou, uvědomte si, že nejde o zrovna dvakrát vhodné řešení. Splátky půjčky totiž negativně ovlivní vaši životní úroveň a odčerpají z rodinného rozpočtu více než je zdrávo. Proto byste měli objektivně zhodnotit, zda na půjčku doopravdy máte a zvládnete ji splácet i v případě výpadku příjmu nebo jiných komplikací.

Rada č. 2: Rozlišujte mezi bankovní a nebankovní půjčkou

V zásadě se spotřebitelé rozhodují mezi dvěma základními skupinami půjček. Do těch patří půjčky bankovní a nebankovní. V případě bankovních půjček je potřeba se připravit na poměrně zdlouhavý a komplikovaný proces schvalování žádosti. Bankovního úředníka totiž bude zajímat:

Bonita žadatele

● Jeho příjem a zaměstnavatel

Typ pracovní smlouvy

Finanční minulost

● Záznamy v registrech

Jestliže bankovní úředník zhodnotí, že jste příliš rizikovým klientem, půjčku vám neschválí. V takovém případě se zaměřte na nebankovní půjčky online. Jejich poskytovatelé totiž nastavují mnohem benevolentnější podmínky.

Rada č. 3: Vyhněte se nepoctivcům

S žádostí o půjčku vždy oslovujte pouze známé a ověřené společnosti, které na našem trhu nejsou příliš čerstvými nováčky. Zkušenosti skutečných spotřebitelů najdete třeba v internetových fórech a diskuzích. Na pozoru se mějte zejména v případech, kdy:

● po vás bude věřitel požadovat poplatek předem (netýká se jednokorunového ověřovacího poplatku)

● bude získání půjčky podmíněno získáním živnostenského oprávnění (v takovém případě by se na vás nevztahovala zákonná ochrana)

● věřitel o půjčce neuvádí úplné informace

● jsou obchodní podmínky či smlouvy příliš komplikované a nepřehledné

● je stanovena neúměrně vysoká hodnota RPSN

Rada č. 4: Za riziko si připlatíte

Odmítli vás v bance kvůli záznamu v registru dlužníků? Anebo jste snad nebyli schopni doložit příjem od zaměstnavatele? V takovém případě se budete s žádostí o pomoc pravděpodobně obracet na nebankovní společnosti. Ty nabízí třeba rychlé půjčky bez registru, u kterých není záznam v registru překážkou (anebo do registru věřitel vůbec nenahlíží), či půjčky bez příjmů.

Pravidelný příjem sice mít musíte, není třeba jej ale dokládat potvrzením od zaměstnavatele. Lhůta nutná pro schválení půjčky se tak zkracuje o několik dlouhých dnů. Protože však společnosti tímto úvěrováním podstupují značné riziko, je potřeba počítat s vyššími úroky i případnými sankcemi za porušení smlouvy.

Rada č. 5: Půjčky vzájemně porovnejte

A nesoustřeďte se pouze na výši úroku. Zajímat by vás měla především hodnota RPSN, která říká, o kolik půjčku ve finále přeplatíte. Zaměřte se ale také na termíny splatnosti a výši sankcí za případné porušení smlouvy. Jednotlivé parametry vzájemně porovnejte třeba skrze online srovnávače, které šetří váš čas a v neposlední řadě i peníze. Nenechte se nalákat marketingovými triky ani reklamní kampaní a vsaďte na zdravý rozum. Zároveň si půjčujte pouze na věci, z nichž máte dlouhodobý užitek (například bydlení, vzdělání apod.).

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pr, peníze, půjčky

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Jak si bezpečně půjčit na internetu?

Jste ve finanční nouzi a rozhodli jste se, že si vezmete půjčku? Pokud ano, budou se vám hodit informace, jak si bezpečně…

Půjčky
Od koho si Češi nejčastěji půjčují?

Situace, kdy nám chybí peníze a půjčka je jediným řešením, zná každý z nás. Využít můžete půjčku od rodiny, banky nebo…

Půjčky
Jaké druhy půjček jsou nejvíce poptávané

Trh s půjčkami nabízí různé podmínky, za kterých si lze vypůjčit potřebné peníze. Které z nich patří mezi nejvíce poptávané…

Půjčky
Když půjčku, tak s rozumem

Skoro každý z nás si někdy v životě potřebuje půjčit peníze. Někdo to zvládne s tím, že si půjčí pár korun…

Půjčky
Kde získat nebankovní půjčku

Půjčky se v posledních letech staly samozřejmou součástí hospodaření nejenom firem a podnikatelů, ale také běžných občanů.…

Půjčky
Nejžádanější půjčky – které to jsou?

Nebankovních půjček najdete na dnešním trhu jako hub po dešti. Přesto to ani zdaleka neznamená, že by byl o všechny…

Půjčky
Rychlá půjčka do 8000 od Cool Credit

Žijete ve velkoměstě a díky vysokému nájmu a nákladům za domácnost nedokážete vyjít s penězi? Udělejte si určitou…

Jak ušetřit
Stop zbytečným výdajům

Dobře míněných rad zaměřených na to, jak optimalizovat naše výdaje a vytvářet větší rezervu pro strýčka Příhodu, není nikdy…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY