Jak na růst úrokové sazby u hypotéky? Pomůže vám fixace

Velikost textu: A A A

Jak na růst úrokové sazby u hypotéky? Pomůže vám fixace

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Trápí vás růst úroků? Fixace hypotéky je zastaví! Jak zastavit růst úroků u hypotečních úvěrů? Pomůže fixace hypotéky. jaká je optimální doba a na co dát při sjednávání pozor?

Financování bydlení je jednou z palčivých otázek dnešní doby. Mnoho mladých rodin řeší bydlení a mezi efektivní nástroje patří samozřejmě hypotéka. Zvyšování úrokových sazeb v kombinaci s rostoucími životními náklady a nebezpečím neočekávaných finančních výdajů jsou však strašáky, které mohou vést k neschopnosti hypotéku splácet. Proto se někteří rozhodnou hypotéku tzv. zafixovat.

Možnosti fixace hypotečního úvěru

Pokud hypoteční úvěr zafixujete, nebudou se vám po tuto dobu měnit splátky. Budete zkrátka platit stále stejně. V případě fixace je rozhodující délka, na jakou se rozhodnete úrokovou sazbu zafixovat. Ta má totiž nejvyšší vliv na výslednou cenu vašeho hypotečního úvěru. Můžete si zvolit mezi:

  • Delší dobou fixace

  • Kratší dobou fixace

Hodí se pro mne dlouhá doba fixace?

Pokud máte stabilní příjmy bez výrazných výkyvů, neočekáváte změnu zaměstnání nebo zásadní posun v kariéře, patříte také pravděpodobně mezi klienty, kteří mají rádi jistotu. Zkrátka chcete mít to své jisté. To vám zajistí právě delší doba fixace hypotéky. Hovoříme o období od pěti let a výše, může to být ale klidně i 20 nebo 30 let. Většina lidí volí fixaci mezi pěti až deseti lety.

Obecně jsou dlouhodobější fixace vhodné také v těch případech, kdy panují na trhu nízké úrokové sazby. Pokud se ohlédneme zpět, tak naposledy to platilo ještě do podzimu 2018, od té doby úrokové sazby hypoték rostou, ale přesto jsou ještě stále na přijatelné úrovni. V roce 2019 nabídky těch opravdu levných hypoték, jako tomu o rok dříve, očekávat nelze. Je potřeba ale sledovat dění na trhu a porovnávat nabídky bank. Situace se může měnit, a to zejména v závislosti na intervencích ČNB.

Kdy zvolit krátkou dobu fixace?

Pokud se rozhodnete pro krátkou dobu fixace, kdy zpravidla hovoříme o období jednoho až tří let, tak získáte jednu z nejnižších úrokových sazeb, které aktuálně trh nabízí. Nicméně po uplynutí této doby nebudete mít jistotu, zda se úroky výrazně nezvednou a vy nebudete platit mnohem více.

Proto tuto možnost využívají zejména klienti, kteří třeba plánují prodej dané nemovitosti. Je vhodná také v případech, kdy očekáváte brzké předčasné splacení úvěru. Tehdy ušetříte na momentálních splátkách a třeba po třech letech, s koncem fixace, úvěr splatíte. Pokud o předčasném splacení uvažujete, rozhodně krátkou fixaci také vezměte v úvahu. U dlouhodobých fixací je předčasné splacení totiž problematičtější, dražší a tudíž nevýhodné.

Krátká fixace se může hodit také v těch případech, kdy jsou na trhu vyšší úrokové sazby a vy kalkulujete s tím, že půjdou dolů. Odhadovat takový vývoj je samozřejmě poměrně ošemetné, ale lze předpokládat, že z hlediska přirozených ekonomických cyklů úrokové sazby neporostou donekonečna. Jde tedy jen o to, kdy k jejich poklesu dojde. Hypotéka kalkulačka dostupná na finančních webech, vám pomůže spočítat aktuální výhodnost úvěru u různých bank. Můžete si nadefinovat parametry, které vás zajímají. A to včetně doby fixace. Získáte tak přehled o situaci na trhu a můžete se vhodně rozhodnout jakou fixaci zvolíte.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: bydlení, hypotéky, pr

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Reality
Úrokové sazby hypoték stále stoupají. Kupte si nemovitost, dokud se to vyplatí

Kvůli zpřísňujícím opatřením začaly růst úrokové sazby u hypoték. V březnu letošního roku se hypotéky pohybovaly…

Půjčky
Jak rozřešit dilema účelového či neúčelového úvěru

Zvažujete volbu úvěru či půjčky? Rozhodujete se mezi účelovou a neúčelovou hypotékou? Přemýšlíte, zda se vám vyplatí pojištění…

Byt a dům
Správa nemovitostí v Praze

PPM v současné době spravuje přes 9000 bytových jednotek ve většině lokalit hlavního města, kde zajišťujeme komplexní správu…

Reality
8 hlavních chyb při předávání nového bytu od developera 2/2

Objevení skrytých vad bytu Skryté vady musíte nahlásit ještě v záruční době po předání bytu. Smlouva by měla tuto záruční…

Reality
8 hlavních chyb při předávání nového bytu od developera 1/2

Předání vadného bytu Developeři jsou různí a některé projety jsou skutečně hodně riskantní. Pokud se vám nestane, že…

Byt a dům
Je vícegenerační soužití (ekonomicky) výhodné? 2/2

Článek zakončujeme úvahou o tom, zda je výhodnější hypotéka nebo bydlení s rodiči. Co si vyberete? Hypotéka, nebo bydlení…

Byt a dům
Je vícegenerační soužití (ekonomicky) výhodné? 1/2

O bydlení mladé rodiny s prarodiči toho bylo napsáno více než dost. Kdysi obvyklý způsob soužití byl v posledních desetiletích…

Interiéry a vybavení
Vířivka jako relaxace po pracovním vypětím

Stres, psychické vypětí a fyzická únava, to vše jsou velmi časté důsledky nejenom velkých pracovních výkonů podnikatelů,…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY