Jak se úročí termínovaný vklad a jeho výplata

Velikost textu: A A A

Jak se úročí termínovaný vklad a jeho výplata

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Termínované vklady patří k hodně žádaným formám spoření. Protože dnes již existuje hodně různých spořících bankovních produktů, někteří lidé se zcela neorientují v tom, jak se termínovaný vklad úročí a kdy se vyplácí.

Jak je to s úročením

Úroky na termínovaných vkladech mohou být buď fixní, tedy stejné po celou dobu, nebo pohyblivé – variabilní úrok se pak mění v závislosti na sazbách vyhlašovaných Českou národní bankou a situaci na trhu.

Úročení je zajímavější než na spořicích účtech, přesto může být v dobách nízkých úrokových sazeb nedostatečnou ochranou před inflací. Vždy je dobré zvážit účel uložení peněz a benefity, které daná forma spoření přináší.

Kdy se vyplatí termínovaný vklad

Základním předpokladem pro použití termínovaného vkladu je fakt, že s penězi nepotřebujete stanovenou dobu nakládat. Pokud byste uvažovali o termínovaném vkladu v kontextu předčasného výběru uložených peněz, radši tuto myšlenku rovnou opusťte. V tomto případě většinou přijdete o všechny získané úroky kvůli nedodržení dohody s bankou.

Situací, kdy se termínovaný vklad může vyplatit, je několik. Neočekávané menší dědictví nebo výplata peněz ze životního pojištění – pokud přesně nevíte, jak s penězi naložíte, můžete rozhodnutí odložit a peníze nechat zhodnotit. Právě k tomu termínovaný vklad slouží – v krátkodobém a střednědobém horizontu vám pomůže zhodnotit peníze, které nebudete stanovenou dobu potřebovat nebo o jejich účelu rozhodnete až po nějakém čase.

V neposlední řadě je dobré zmínit, že prostředky uložené na termínovaných vkladech jsou ze zákona pojištěné, běžný střadatel se proto nemusí být, že by o své peníze přišel.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: banka, termínovaný vklad, úroky

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Banky
Co je to termínovaný vklad a jeho nejčastější druhy

O termínovaných vkladech toho bylo napsáno hodně, zvláště v době, kdy jsou úrokové sazby u dna. Spořit se prý nevyplatí,…

Banky
Na co se zaměřit při výběru běžného účtu pro občana 1. část

Zohledněte vlastní potřeby Při výběru běžného účtu se především zaměřte na své vlastní potřeby. Budete potřebovat jen vlastnit…

Banky
Hlavní omyly a mýty při výběru osobního účtu 1/2

Je jedno, u jaké banky Jedno to určitě není, jelikož výběr té pravé je rozhodně velmi důležitý. A to z několika…

Banky
Hlavní omyly a mýty při výběru osobního účtu 2/2

Zhodnocení banky nenabízejí Je to poměrně známý mýtus, který je spojený s tím, že zhodnocení u některých bank…

Půjčky
Co jste možná nevěděli o půjčce v zahraniční bance 1/2

Dají se sehnat? Rozhodně ano První, co mnoho lidí neví o půjčkách v zahraniční bance, je to, že se skutečně dají sehnat.…

Půjčky
Zajímavé kontokorenty 1/2

Kontokorent od České spořitelny Poměrně jednoduchý název, tedy jenom kontokorent má povolené přečerpání účtu, které nabídne…

Banky
Hlavní omyly a mýty při výběru spořícího účtu 2/2

Je jedno, v jaké bance Jedno to určitě není, jelikož jsou banky, které mohou nabízet lepší a horší úrok, stejně…

Půjčky
Co jste možná nevěděli o půjčce v zahraniční bance 2/2

Právo na odstoupení zůstává Jako spotřebitel máte práva i u zahraniční banky. A pokud jde o právo skutečně…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY