Občanská žaloba - základní informace 1. díl

Velikost textu: A A A

Občanská žaloba - základní informace 1. díl

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Obecné náležitosti

Podání občanské žaloby u soudu se řídí Občanským soudním řádem. Žaloba musí obsahovat obecné náležitosti podle § 42 odst. 4. Nesmí chybět ani označení rozhodnutí, proti němuž je namířeno a rozsah napadnutí.

Důvod občanské žaloby

Podání občanské žaloby u soudu musí obsahovat důvod žaloby nebo důvody zmatečnosti či obnovy řízení. V žalobě se vylíčí skutečnost, aby bylo jasné, že k podání žaloby došlo včas. Současně se označí důkazy, kterými se bude prokazovat důvod k žalobě.

Lhůta pro obnovu řízení

Žaloba na obnovu řízení se podává ve lhůtě tří měsíců od doby, kdy se někdo dozvěděl o důvodech obnovy. Dále je možné podat žalobu od doby, kdy se mohla uplatnit. Tato lhůta ale neskončí před uplynutím tří měsíců od doby, kdy došlo k právní moci napadeného rozhodnutí.

Žaloba pro zmatečnost

Pokud není jinak stanoveno, podává se žaloba pro zmatečnost ve lhůtě tří měsíců od doručení napadeného rozhodnutí. Lhůta začíná běžet ode dne ustanovení zástupce pro účastníka či odpadl důvod, kdy nemohl jednat před soudem samostatně.

Soud pro podání žaloby

Žaloba se podává a následné řízení probíhá u místně a věcně příslušného soudu. Věcně příslušným soudem je například okresní, krajský, vrchní, ale také Nejvyšší soud. Podání občanské žaloby soudu spadá pod okresní soud.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo a zákony
Jak připravit žádost o rozvod 2/2

Je třeba uvést i důvody Pokud se manželé na rozvodu vzájemně dohodnout, je žádost o rozvod celkem jednoduchá a obvykle…

Právo a zákony
Jak připravit žádost o rozvod 1/2

S adresou ke správnému soudu Aby mohla být žádost o rozvod plnohodnotně přijata konkrétním soudem, je nezbytné ji také…

Právo a zákony
Občanská žaloba - základní informace 2.díl

Způsoby podání žaloby Jakmile budete vědět, pod jaký soud spadá váš případ. Podání občanské žaloby u soudu se dá vyřešit…

Právo a zákony
8 hlavních chyb při sepsání závěti 2/2

Výběr správných svědků U závětí nepsaných vlastnoručně se vyžadují svědci, ale pozor na chyby, aby se svědky nestaly osoby…

Právo a zákony
8 hlavních chyb při sepsání závěti 1/2

Společná závěť Zůstavitel má možnost sepsat závěť vlastní rukou, anebo jinou písemnou formou za účasti svědků. Je možná…

Podnikání
Rozchod se společníkem v podnikání - co vše se může stát

Rozchody se společníky Stát se společníkem firmy je jedna věc, ale v případě neshod se budou řešit nepříjemnosti, kam bude…

Podnikání
Rozchod se společníkem v podnikání - pokračování alternativ a událostí

Zánik účasti převodem obchodního podílu Jedná se o jediný způsob, kdy odcházející společník nezíská výplatu vypořádacího…

Právo a zákony
Vše o dědictví 2/2

Poslední vůle může být zapsána třemi způsoby Poslední vůle neboli testament může být sepsán jenom třemi způsoby. A to…

 
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY