Kdy se vyplatí byt či jiná nemovitost jako investice?

Velikost textu: A A A

Kdy se vyplatí byt či jiná nemovitost jako investice?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Úvahy o tom, jak zhodnotit naše úspory, se mohou ubírat různými směry. Jedním z nich je i nemovitost jako investice – buď se jedná o případ, kdy váš starý byt pronajmete a odstěhujete se do lepšího, nebo stále častěji i situaci, kdy koupíte nemovitost jako investici. Na co si dát v takovém případě pozor?

Příjmy z pronájmu

Příjmy z pronájmu jsou klasickými příjmy z podnikání – k tomu, abyste mohli nemovitost pronajímat, nemusíte mít živnostenský list, můžete je mít i jako další příjmy přiznané daňovým přiznáním. Zda se jedná o příjmy z podnikání, nebo ne, závisí na tom, zda pronajímáte nemovitost, kterou máte v majetku pro podnikání.

Výhodou pronájmu jako podnikání je skutečnost, že si můžete pohodlně odečíst výdaje – buď skutečné, nebo procentem z příjmů, a dále i paušál na dopravu.

Jak vybrat nemovitost k pronájmu

Pokud zvažujete nemovitost jako investici, měli byste si udělat následující analýzu. Zvažte kupní cenu nemovitosti a způsob jejího financování – můžete využít hypoteční úvěr, úvěr ze stavebního spoření nebo jiný druh úvěru. Zvažte, jaká bude měsíční výše splátky v porovnání s tím, jaké budou příjmy z pronájmu.

Klíčem k úspěchu je zvolit takovou nemovitost, o kterou bude stabilně zájem. Ve většině případů podnikatelé kupují nemovitosti určení k bydlení, v menšině případů objekty pro rekreaci.

Pro byty je důležité, aby byly v žádané lokalitě, bez rizika toho, že cena nemovitosti poklesne vlivem změn plánovaných podle územního plánu – všechny tyto skutečnosti prověřte před koupí nemovitosti. Zajímejte se o dostupnost dopravy i o občanskou vybavenosti v místě, je-li pro vás typickým klientem rodina, všechny tyto faktory budou hrát v poptávce po pronájmu roli.

Pokud volíte spíše nemovitost určenou pro rekreaci, může to při vás mít zajímavé výhody. Například sami ušetříte za dovolenou, protože budete mít kam jezdit, a budete moci nemovitost pronajímat i svým známým a přátelům – klientelu tedy budete mít do jisté míry zajištěnou. Rizikem u těchto typů investic je však vliv sezónnosti, tedy nerovnoměrné rozdělení příjmů v průběhu roku, a dále nepředvídatelný vliv počasí – apartmán na horách vám zisky nepřinese, pokud napadlo nejméně sněhu za posledních 20 let.

Problémem tohoto typu investice je samozřejmě i riziko, že turisté vám zničí vnitřní vybavení. Na druhé straně, pokud zvolíte dobrou lokalitu nabízející vyžití v zimě i v létě, máte jistotu stabilních příjmů prakticky po celý rok.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: jak vydělat, investice, byt, nemovitost, chata, chalupa, dům, pronájem

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak ušetřit
Jak ušetřit na tuhých palivech? - dokončení

Jestliže se vás týká nová legislativa o výměně kotlů, přečtěte si dokončení našeho článku. Uvádíme informace, kdo může čerpat…

Jak vydělat
Možné varianty investic do budoucnosti 1/2

Diverzifikované akciové investice První z možností, které se jako varianty investic do budoucnosti rozhodně hodí. Jedná…

Jak vydělat
Co je nejlepší investice ze všech? 2/2

Dokončení našeho dvoučlánku přináší zajímavou úvahu o tom, která investice je vlastně nejenom nejvýhodnější, ale hlavně…

Jak vydělat
Co je nejlepší investice ze všech? 1/2

Diskuse na téma, zda je lepší investovat do podílových fondů, akcií nebo drahých kovů, zřejmě nikdy neskončí. V postmoderním…

Jak vydělat
Nejcennější poštovní známky světa 1/2

Penny Black a Penny Red Série poštovních známech Penny Black a Penny Red jsou první známky s portrétem královny…

Jak vydělat
Nejcennější poštovní známky světa 2/2

Britská Guyana Tato poštovní známka je velice specifická a unikátní v tom, že její celkový počet na světě je pouze…

Jak vydělat
Důležité rady o investování do dluhopisů 1/2

Jedna z nejjistějších cest Možností investování je na současných trzích skutečně poměrně dost. Když se podíváme na investování…

Jak vydělat
Investiční zlaté mince si může pořídit úplně každý

Investice do zlata patří mezi nejvýnosnější způsoby, jak uložit svoje peníze. Na to během posledních let přišli i čeští investoři,…

 
Tipy jak pěstovat doma pomeranče 1/2
Tipy jak pěstovat doma pomeranče 1/2 Tipy jak pěstovat doma pomeranče 1/2
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
" />
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
" /> 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
Jak získat srdce svojí vyvolené?
Jak získat srdce svojí vyvolené? Jak získat srdce svojí vyvolené?
Nejčastější úrazy při basketbalu 2/2
Nejčastější úrazy při basketbalu 2/2 Nejčastější úrazy při basketbalu 2/2
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY