Co je dobré zvážit před tím, než se odstěhujete za město

Velikost textu: A A A

Co je dobré zvážit před tím, než se odstěhujete za město

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Ceny bydlení ve městech jsou poměrně vysoké, proto řada lidí, zvláště mladých, zvažuje stěhování za město, na vesnici nebo na samý okraj města. Co je dobré zvážit před tím, než se k tomuto kroku odhodláte?

Dům za cenu bytu

Největším lákadlem je blízkost přírody, klid a cenová dostupnost. Rodinný domek můžete v takové lokalitě postavit za cenu výrazně menšího bytu ve městě. A komu by se chtělo bydlet v panelovém domě a handrkovat se se sousedy o každé společné investici, když dojezdová vzdálenost autem je deset minut?

Dalším motivem lidí, kteří se za město stěhují, může být snaha poskytnout dětem bezpečnější prostředí – přeci jenom sociální vrstvy stěhující se do nově vznikajících satelitů mají společného víc věcí než jen výši příjmu.
Z dlouhodobého pohledu si pak rodina může splnit největší sen, a sice mít vlastní dům. Pořizovací náklady mohou být podobné jako v případě bytu ve městě, bude-li stavět částečně svépomocí, možná i nižší.

Bydlení na venkově jen na chvíli?

Bydlení v přírodě nebo na kraji města oceníte v určitou životní etapu, například když jsou děti malé. Abyste se nerozhodli neuváženě, je dobré do úvahy zahrnout i případná rizika.
Největším rizikem je právě život s dětmi a s ním související logistika. Skutečnost, že vaší vesnici nebo ve vašem satelitu je školka a škola, ještě neznamená, že do ní budete chtít své děti dávat. A pokud ano, tak pravděpodobně jen do páté třídy, než se rozhodnete jim dopřát „kvalitnější" městské vzdělání.

Je dobré zvážit, kdo bude děti do školy dávat a kdo je bude vyzvedávat, pokud oba rodiče pracují v nedalekém městě. Otevírací doba vesnických školek příliš nehledí na potřeby rodičů dojíždějících za prací jinam, protože stále většina dětí žije ve vícegeneračním domě a starost o děti přebírají částečně prarodiče. Řešením může být i výpomoc sousedů.
Pokud mladá rodina o dětech pouze uvažuje, dokáže si stěží představit, jaký bude život s dětmi, když budou oba rodiče pracovat. Kdo bude děti vozit na kroužky, kdo je bude vyzvedávat? Uvažovali jste o tom?

Zkušenosti většiny mladých rodin ukazují, že pokud si s domkem za městem vystačíte s jedním autem po dobu, kdy je jeden z partnerů s dětmi doma, jakmile začnou oba pracovat, bez dvou aut se neobejdete. A pomyslné závody v logistické efektivitě budou ústředním motivem vašeho rodinného tempa až do doby, kdy vaše děti dovrší plnoletosti.
Právě z těchto důvodů se mnozí mladí lidé zase vracejí do měst, protože to, co ušetřili na pořizovací ceně nemovitosti a pozemku, spolknou náklady na dopravu. Navíc o dům je třeba se starat, což vyžaduje čas – který jako dojíždějící nemusíte vždy mít. Bydlení za městem je zkrátka jen pro někoho, a je dobré předem zvážit, zda váš životní styl spíše odpovídá městu, nebo periferii.

Jiné je rozhodování v případě, že se za město chce odstěhovat pár s dětmi, které už vylétly z hnízda. Právě tito lidé mohou ocenit klid a blízkost přírodě, jejich rodinný rytmus není tolik spjat s potřebami dětí, a proto mohou na venkově nalézt to, co by ve městě těžko hledali.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách penizeweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel penizeweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -penizeweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: bydlení, jak ušetřit, reality

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak ušetřit
Jak ušetřit na tuhých palivech? - úvod

Nejčastějším způsobem vytápění je v České republice ústřední zdroj tepla – tento způsob vytápění se týká samozřejmě primárně…

Jak ušetřit
Sluneční energie dnes z pohledu tepla i elektrické energie

Po odeznění mediálního boomu kolem solárních elektráren z první dekády nového tisíciletí se zdá, že se situace ohledně…

Reality
Jak připravit byt na prodej 2/2

Vyměňte všechny žárovky za silnější Nejenom, že zajistíte, že všechny žárovky budou dokonale fungovat. Tím, že ty stávající…

Reality
Jak připravit byt na prodej 1/2

Ukliďte veškerý nepořádek Pokud je byt neuklizený, celkově to zkazí celý dojem. Proto je třeba důkladný úklid. Toto je hlavní…

Reality
Hlavní omyly a mýty při výběru realitní kanceláře 1/2

Všechny realitní kanceláře jsou stejné Určitě nejsou. Nejenom, že se liší třeba svou velikostí, ale liší se také přístupem,…

Reality
Hlavní omyly a mýty při výběru realitní kanceláře 2/2

Mezi hlavní omyly a mýty při výběru realitní kanceláře patří tvrzení, že RK je zde jenom kvůli prodeji Prodej je rozhodně…

Reality
8 hlavních chyb při předávání nového bytu od developera 1/2

Předání vadného bytu Developeři jsou různí a některé projety jsou skutečně hodně riskantní. Pokud se vám nestane, že…

Reality
8 hlavních chyb při předávání nového bytu od developera 2/2

Objevení skrytých vad bytu Skryté vady musíte nahlásit ještě v záruční době po předání bytu. Smlouva by měla tuto záruční…

 
301 - Moved Permanently
301 - Moved Permanently
301 - Moved Permanently
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" />
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" /> 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<link rel= " />
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<link rel= " />
Vítejte Jak vydělat Jak ušetřit Zaměstnanci Podnikatelé Bydlení a reality Peníze a půjčky Spotřebitel Ostatní
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY